SlovenskýEnglish

Jesenná vakcinácia líšok proti besnote - od 07.10. do 20.10.2019

 03.10.2019

Štátna veterinárna a potravinová správa SR organizuje 40. sezónnu kampaň orálnej vakcinácie voľne žijúcich líšok proti besnote spôsobom, ktorý zodpovedá kritériám svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Program stanovuje cieľ opätovne dosiahnuť štatút SR ako krajiny bez výskytu besnoty a tým minimalizovať výdavky štátneho rozpočtu.

Orálna vakcinácia líšok proti besnote sa uskutoční letecky (posun je možný podľa vývoja počasia). Vakcinačná návnada bude letecky pokladaná z výšky 50 m nad terénom pri rýchlosti 150 km/h s hustotou pokladania 25 vakcinačných dávok na 1 km2. Pri leteckom pokladaní sa vynechajú územia s nadmorskou výškou nad 1200 m n.m., vodné plochy, cesty, mestá, osady a pásma ochrany prírody.
Vakcinačná návnada obsahuje oslabený vakcinačný kmeň besnoty pomnožený v bunkových kultúrach, antibiotikách a stabilizačné médium. Zmes je naplnená do plastikových toboliek, ktoré sú obalené návnadovou hmotou. Návnada je čiernohnedej farby, guľatého alebo hranatého tvaru, pevnej konzistencie. Pri požití návnady líškou sa tobolka s vakcínou perforuje a vakcína príde do kontaktu so sliznicou dutiny ústnej. Cestou lymfatického systému sa vyvolá imunogénny efekt.

Pre človeka je vakcinačná návnada pri bežnom zaobchádzaní neškodná. Určité nebezpečenstvo predstavuje iba priamy kontakt vakcinačnej látky so sliznicou očí, úst, nosa a pod. Preto prosíme občanov, hlavne deti, aby sa vakcinačných návnad nedotýkali, nezbierali ich v čase vakcinácie a nevodili do lesa psov. V prípade kontaktu očkovacej látky so sliznicou alebo čerstvým poranením je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie. Pri kontakte rúk s očkovacou látkou je potrebné ruky dôkladne umyť mydlom, prípadne dezinfikovať.

Po ukončení orálnej vakcinácie líšok sa v termíne, ktorý stanoví ŠVPS SR vykoná kontrola účinnosti orálnej vakcinácie. Užívatelia poľovných revírov okresy Poprad, Kežmarok a Levoča podľa pokynov Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Poprade vykonajú odstrel líšok určených na kontrolu účinnosti jesennej kampane 2019 oralnej vakcinácie líšok proti besnote. Do odstrelu nebudú zahrnuté jedince s mliečnym chrupom. Do monitoringu budú zaradené aj všetky psíky medvedikovité ako aj všetky domáce, hospodárske a voľne žijúce teplokrvné zvieratá podozrivé z besnoty.

Poučenie o chorobe:
Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat prenosné aj na človeka.
Postihuje predovšetkým centrálny nervový systém, v dôsledku čoho sa pozorujú zmeny správania sa, zvýšená dráždivosť, parézy a paralýzy /ochrnutie/. Besnota sa obyčajne končí úhynom zvieraťa.
Podľa prameňa nákazy sa rozlišuje: 
a)  sídlisková besnota, kde prameňom nákazy sú domáce mäsožravce /psy, mačky/
b)  besnota voľne žijúcich zvierat, kde prameňom nákazy sú rôzne druhy voľne žijúcich mäsožravcov /prípadne netopierov/
c)  tzv.  zmiešaná forma besnoty.



Zoznam aktualít: