07.04.2016
Pozemkové úpravy v našej obci
Na základe rokovaní so zamestnancami Okresného úradu Kežmarok, pozemkového a lesného odboru, bolo prijaté uznesenie Obecného zastupiteľstva, ktoré zaväzuje uskutočniť verejné zhromaždenie a dať čo najrelevantnejšie informácie občanom (vlastníkom pôdy) za účelom predstavenia problematiky pozemkových úprav tzv. komasácie týkajúcej sa iba pozemkov v extraviláne našej obce. Dnešný právny stav je, že parcely registra C a registra E nie sú totožné so stavom skutkovým. Tento stav je v našej obci, ako aj vo veľkej časti Slovenska nezmenený od čias vládnutia uhorskej kráľovnej Márie Terézie. Podľa tohto stavu je v našom katastrálnom území cca 1300 hektárov poľnohospodárskej pôdy a iba 250 hektárov lesa. Tieto údaje sú nesprávne z pohľadu priestorového využitia v súčasnosti, pretože podľa súčasných leteckých snímok, ďalej aj podľa obhospodarovaných plôch poľnohospodármi a lesníkmi, sa v našej obci nachádza cca 750 hektárov poľnohospodárskej pôdy a cca 800 hektárov lesa. Zosúladeniu právneho stavu a skutkového stavu môžu pomôcť iba pozemkové úpravy. Vykonanie týchto úprav je však veľmi náročný a dlhotrvajúci proces, ku ktorého realizácii je potrebná súčinnosť všetkých vlastníkov pôdy a samozrejme aj podpora zo strany štátu, ktorý na tieto úkony vynakladá finančné prostriedky.
Na základe vyššie uvedeného Vás touto cestou nateraz chceme požiadať o verejnú diskusiu a hľadanie spoločného riešenia či konsenzu za účelom zlepšenia majetkovoprávneho usporiadania v celom katastri oproti súčasnému rozdrobenému a neprospešnému stavu. Bližšie informácie o pozemkových úpravách sa dozviete v nasledujúcej brožúre o pozemkových úpravách alebo v zákone SNR č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov.
S touto témou súvisí aj dohoda medzi obcou a subjektami vykonávajúcimi poľnohospodársku činnosť na území našej obce, ktorá hovorí o tom, aby tí občania, ktorí si chcú pre svoju potrebu zasadiť zemiaky či zasiať obilniny, mali vytvorený priestor blízko pri ich obydliach vo viacerých lokalitách. Avšak ak vlastníci majú svoju pôdu v nájme, je potrebné vykonať úpravy v rámci zmluvy s poľnohospodárom teda znížiť výmeru prenajímanej pôdy o pôdu, ktorú chcú využívať pre vlastnú potrebu a za pôdu, na ktorej sa vykonáva vlastná produkcia, platiť daň z nehnuteľnosti samostatne. Pretože dochádza k duplicite časti pozemkov, kedy všetka pôda je predmetom nájmu, poľnohspodári za ňu platia dane a k tomu je ďalšia pôda využívaná pre vlastnú potrebu. Vtedy dochádza ku krivde na úkor tých vlastníkov pôdy, ktorí nemajú svoju pôdu v nájme a ani ju nemôžu využívať pre vlastnú potrebu. Každoročne dochádza k zneužívaniu týchto práv a povinností zo strany niekoľkých vlastníkov pôdy, kedy tieto skutočnosti nehlásia obci ako správcovi dane a ani poľnohospodárovi, ktorý za nich platí dane. Veľký podiel vlastníkov poľnohospodárskej pôdy je prerozdelený medzi subjekty hospodáriace na pôde formou nájomných zmlúv, ale je ešte niekoľko vlastníkov pôdy, ktorých pôda nie je predmetom nájmu. Tento stav nie je možné tolerovať a preto chceme požiadať o spoluprácu tých občanov, ktorým na „poriadku“ s pozemkami záleží.